درس ها

انواع درس ها


نوع اول: نقاط قوت پایدار

نقاط قوت پایدار مربوط به درس‌هایی است که شما چند سال است در آن‌ها قوی هستید. پایداربودن به این معنی است که پایه‌ی شما در آن درس‌ها آن‌قدر خوب است که همیشه در آن درس‌ها نمره‌ی خوب می‌گیرید؛ چه در مدرسه و چه در آزمون‌ها. شما چند سال است که دراین درس‌ها رنگ عملکردتان فقط آبی و سبز است.

نوع دوم: نقاط قوت

نقاط قوت مربوط به درس‌هایی است که امسال در آن‌ها قوی شده‌اید و همیشه رنگ عملکرد آبییا سبز دارید؛ یعنی از هم‌ترازهای خود یکی دو واحد جلوتر هستید (رنگ آبی) یا این‌ک هرنگ عملکردتان سبز است و با هم‌ترازهای‌تان نتیجه‌ی مساوی می‌گیرید. فرق نقطه‌ی قوت پایدار با نقطه‌ی قوت در ادامه‌دار بودن و پیوسته بودن نقاط قوت شماست.

نوع سوم: درس‌هایی که نیازبه اندکی تلاش دارند.

این‌هادرس‌هایی هستند که علاوه بر رنگ آبی و سبز گاهی اوقات رنگ زرد هم دارید؛ یعنی درس‌هاییکه گاهی اوقات از هم‌ترازها‌ی‌تان یک واحد عقب‌تر هستید. این‌ها درس‌هایی هستند کهبا کمی تلاش (و با یک تلنگر!) می‌توانید آن‌ها را بهبود بخشید.

نوع چهارم: درس‌های نوسانی

این‌هادرس‌هایی هستند که در آن‌ها وضع باثباتی ندارید. گاهی نمره‌ی خوب می‌آورید و گاهی نمره‌تان خوب نمی‌شود. گاهی آبی و سبز هستید و گاهی زرد و قرمز. این‌ها درس‌های چالشی شما هستند. باید این‌ درس‌ها را از حالت نوسانی درآورید و در آن‌ها به تعادل و ثبات برسید.

نوع پنجم: درس‌هایی که نیازبه تلاش جدی دارند.

دراین‌ درس‌ها معمولاً رنگ عملکردتان در کارنامه قرمز است و از هم‌ترازهای خود عقب هستید. شاید این درس‌ها را دوست ندارید و شاید هم کم‌کاری می‌کنید. به هر حال این درس‌ها نیاز به همت و تلاش زیاد دارند.

با این ۵ نوع درس چه‌‌کارباید کرد؟

واقعیتاین است که روش ثابتی وجود ندارد. یک مربی فوتبال با روش مخصوص به خود تیمش راهدایت می‌کند، یکی به خط دفاع اهمیت می‌دهد دیگری به خط حمله و یکی به تعادل دفاعو حمله فکر می‌کند. یکی جوان‌گرایی می‌کند و دیگری به بازیکنان باتجربه بهای بیش‌تریمی‌دهد. همان‌گونه که برای مربیان مختلف ده‌ها روش را می‌توان برشمرد برای شما هم که درس‌های خود را در این ۵ گروه طبقه‌بندی کرده‌اید می‌توانیم چند روش را پیش‌بینی کنیم.

ممکن است بخواهید ابتدا به نقاط ضعف خود حمله کنید و کار را از گروه پنجم شروع کنید.شاید به این فکر افتاده‌اید که ابتدا درس‌های نوسانی را به ثبات برسانید یا این‌که درس‌های تلنگری (آن‌هایی که نیاز به تلاش اندک دارند) را بهبود بخشید و به مرزنقاط قوت برسانید. ضمناً ممکن است تصمیم بگیرید به همه‌ی درس‌ها بپردازید و هیچ درسی را کنار نگذارید اما برای هر گروه از درس‌ها زمان‌های مختلفی را اختصاص دهید.

درس ها

کدام روش درست است؟

توصیه می‌کنم خوب فکر کنید. با دوستان خوب خود مشورت کنید. با پدر و مادرتان گفت‌وگوکنید. با پشتیبان خود مشورت داشته باشید. نظر خودتان و نظر دیگران را جمع‌بندی کنید و به یک تصمیم جدی برسید که خودتان از آن تصمیم مطمئن باشید. بهتر است اینتصمیم، تصمیمی باشد که تجربه‌های قبلی‌تان آن را تأیید کرده باشند و آن‌گاه بااراده‌ای قوی و سماجت تصمیم خود را اجرا کنید. گه‌گاهی تصمیم خود را بازبینی کنیدو اگر نیاز بود، بعضی از قسمت‌ها را اصلاح کنید. در صورتی تصمیم شما درست است که خوب فکر کرده باشید و از آن‌ مطمئن باشید.

* توصیه‌ی مهم:

۱٫هیچ درسی را کنار نگذارید. شما می‌توانید و خیلی هم خوب است که یک یا چند درس راخیلی دوست داشته باشید و علاقه داشته باشید که آن‌ها را بیش‌تر بخوانید؛ اما نبایدهیچ درسی را کنار بگذارید. بهترین الگو این است که در یکی دو درس قوی باشید و درچند درس وضع خوب داشته باشید و در بقیه‌ در حد قابل قبول باشید. نباید در هیچ درسی ضعیف باشید.

۲٫حتماً نقاط قوت پایدار خود را حفظ کنید و نقاط قوت خود را به حد نقاط قوت پایداربرسانید. به درس‌هایی که قوی هستید کم‌توجهی نکنید. یک مثال از این بی‌توجهی، شرح حال دانش‌آموزانی است که از رشته‌ی ریاضی به رشته‌ی تجربی می‌آیند و آن‌قدر به ریاضی و فیزیک خود مطمئن و مغرور هستند که در همان درس‌ها از بقیه عقب می‌مانند.

ابتدا از کجا شروع کنید وکدام درس‌ها را بیش‌تر بخوانید؟

بعضی‌هاعادت دارند درس‌هایی را که بیش‌تر دوست دارند و برای‌شان راحت‌تر یا جذاب‌تر است بیش تر مطالعه کنند.

بعضی‌هابیش‌تر به سراغ درس‌های چالش‌برانگیز مثل ریاضی و فیزیک می‌روند و دوست دارندمسئله‌های دشوار را حل کنند.

بعضی‌هابه سراغ درس‌های با ضریب بالاتر و مهم‌تر در رشته‌های خود می‌روند.

بعضی‌هامی‌خواهند به سراغ درس‌های خیلی دشوار بروند و از نقاظ ضعف شروع کنند.

اگرچه سلیقه‌ها و روش‌ها خیلی متفاوت است اما خوب است این را بدانید که شروع از نقاط قوت و درس‌هایی که به ‌آن‌ها علاقه دارید معمولاً مفیدتر است و گرچه تعداد کمی ازافراد خیلی بااراده می‌توانند ابتدا از نقاط ضعف خود شروع کنند و نقاط ضعف را با یک حمله‌ی سریع به نقطه‌ی قوت تبدیل کنند اما معمولاً این روش برای اکثر دانش‌آموزاننتیجه نمی‌دهد. من توصیه می‌کنم ابتدا از نقاط قوت خود شروع کنید. روش‌های موفق خود را در درس‌هایی که قوی هستید به درس‌هایی که نیاز به کمی تلاش دارند و به درس‌هاینوسانی تعمیم دهید و در درس‌های دشوارتر هم از قسمت‌ها و فصل‌هایی که برای‌تانساده‌تر و جذاب‌تر است شروع کنید. اگر موقعی که درس ‌می‌خوانید، درس خواندن رادوست داشته باشید نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید. البته تصمیم با خود شماست و باید خودتان روش‌های درس خواندن و حتی استراتژی کلی (راهبرد کلی درس‌ خواندن) خود را کشف کنید.

مطمئن باشید که حتماً موفق خواهید شد. یک دلیل آن هم این است که این مقاله‌ی طولانی را با حوصله تا آخر خواندید؛ یعنی شما پیگیر و پرتلاش هستید؛ پس حتماً به نتیجه می‌رسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *